Jeżeli planujesz wrócić do Polski, albo masz przychody po dwóch stronach Atlantyku, to żywotnie dotyczy cię nowa Polsko-amerykańska umowa podatkowa, która jest w trakcie opracowywania przez Ministerstwo Finansów. Ażeby upewnić się, że umowa ta nie powtórzy karygodnych błędów obecnie obowiązującej konwencji, możesz albo trzymać kciuki, albo podpisać petycję pt. „Polonia za sprawiedliwą Polsko-amerykańską umową podatkową”, która jest umieszczona na popularnej witrynie Change.org.
KPA Long Island Division działa
Praca nad umową zaczęła się dawno, ale media dowiedziały się o tym dopiero, gdy jej negocjacje ze stroną amerykańską zostały zakończone. Nie było żadnych konsultacji społecznych, ani w Polsce, ani z Polonią, której umowa przecież dotyczy.
Zespół Emerytalny Kongresu Polonii Amerykańskiej, wydział na Long Island, postawił sobie za cel dotarcie do informacji dotyczących nowej polsko-amerykańskiej umowy podatkowej, którą opracowuje polskie Ministerstwo Finansów. Dzięki posłowi Adamowi Kwiatkowskiemu i jego interpelacji poselskiej, dowiedzieliśmy się, że zgoda Prezesa Rady Ministrów na rozpoczęcie negocjacji została wydana 21 sierpnia 2008, a tekst konwencji został opracowany w trakcie czterech rund negocjacyjnych. 8 listopada 2012 r. Rada Ministrów udzieliła zgodę na podpisanie konwencji. Podpisanie konwencji planuje się na przełom stycznia i lutego 2013 roku. Umowa wejdzie w życie najprawdopodobniej 1 stycznia 2014 roku. Ministerstwo nie podało szczegółów umowy, jedynie że będzie ona oparta na Modelowej Konwencji OECD w sprawie dochodu i majątku.
Skargi Polonii
Polonia ma wiele żalu do polskiego rządu za niekorzystną obecnie obowiązującą umowę podatkową.
Stara umowa z 1974 roku powoduje, że amerykańskie przychody Polaków powracających do kraju bez amerykańskiego obywatelstwa są obłożone maksymalnym 30-procentowym podatkiem dla nierezydentów (non-resident tax), w odróżnieniu od obywateli wielu innych krajów, które wynegocjowały zerowe stawki, co wyjaśnia Publikacja 901, US Tax Treaties (www.irs.gov/pub/irs-pdf/p901.pdf). Podatek od emerytur i rent Polaków (amerykańskich nieobywateli) w Polsce wynosi 25.5 procenta. Kanada, Niemcy, Irlandia, Izrael, Włochy, Japonia i Wielka Brytania wynegocjowały całkowite zwolnienie świadczeń Social Security od podatków dla swoich emerytów.
Drugim poważnym powodem do niezadowolenia Amerykańskiej Polonii, to sposób unikania podwójnego opodatkowania, który sprowadza się dla nas do tego, że emerytury powracających reemigrantów są w Polsce w pełni opodatkowane, co szczególnie dotyka obywateli amerykańskich. Nieobywatele, mający w USA potrącane 30% czy 25.5% od swoich przychodów, mogą część tych podatków w Polsce odpisać od podatków. Ale obywatele amerykańscy, którzy w Stanach nie płacą żadnych podatków od Social Security ani od innych umiarkowanych przychodów, mają całe swoje amerykańskie przychody w pełni opodatkowane w Polsce w skali 18 procent, albo więcej. Reemigrant będący w takiej samej sytuacji finansowej, który wrócił np. z Wielkiej Brytanii, nie zapłaciłby w Polsce nic, nawet nie musiałby wypełnić zeznania podatkowej. Dlaczego taka niesprawiedliwość spotyka wracającą do ojczyzny Polonię amerykańską? Bo polsko-amerykańska umowa podatkowa z roku 1974 nakazuje unikanie podwójnego opodatkowania proporcjonalnego odliczenia, a nie wyłączenia z progresją (jak umowa z Wielką Brytanią), która jest znacznie korzystniejsza.
Więcej na ten temat jest w poprzednich moich artykułach oraz witrynie www.PoradnikSukces.com.
Na zapytania Polonii, wniesione przez interpelację posła Adama Kwiatkowskiego, Ministerstwo wyjaśniło tylko, że nowa umowa oparta będzie na Modelowej konwencji OECD, ale odmówiło podania szczegółów.
Petycja na Change.org
Zespół Emerytalny Kongresu Polonii Amerykańskiej wydział Long Island, NY wstawił petycję na popularnej witrynie Change.org. Nazwa petycji: “Donald Tusk: Polonia for Fair Polish-American Treaty”. Przyciskając link poniżej uzyskasz dostęp do petycji.
www.change.org/petitions/donald-tusk-polonia-for-fair-polish-american-tax-treaty
Oto jak znaleźć petycję nie mając linku. W Google szukaj “Polonia for Fair Polish-American Treaty” albo “Polonia za sprawiedliwą Polsko-amerykańską umową podatkową”.
Jeżeli jesteś w www.change.org kliknij na Browse, po czym na „Economic Justice”. W okienku „Search Economic Justice” wpisz „Polonia”. Nie próbuj okienka „Search” na górze ekranu, bo szukać będziesz wśród w całej witrynie, która ma 20 milionów użytkowników w 196 krajach i setki tysięcy petycji.
By podpisać petycję potrzeba się zalogować, co jest równoznaczne z podpisaniem petycji. Gdy „podpiszesz się” tam elektronicznie, emaile pójdą do trzech adresatów: Premiera, Ministra Finansów i do Komisji Łączności z Polakami za Granicą.
Jeżeli nie jesteś zadowolony z obecnej umowy podatkowej, to daj wyraz swojej dezaprobaty: poprzyj petycję i rozpropaguj ją wśród znajomych! Wolisz napisać list? Znajdziesz wzory w poprzednich numerach oraz w www.PoradnikSukces.com.
Elzbieta Baumgartner
Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek o profilu finansowym i konsumenckim, m.in. „Jak oszczędzać na podatkach”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Amerykańskie emerytury”, „Emerytura reemigranta w Polsce”, „Ubezpieczenie społeczne Social Security”, „Otwieram biznes” i inne. Są one dostępne w Eden Polish Bookstore (12000 Joseph Campau Ave, Hamtramck, MI 48212, tel. 313-368-1740) oraz bezpośrednio od wydawcy (Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com).